Fogmosás a foghúzás után

Foghúzás után vagy éppen? Esetleg más szájsebészeti műtét, implantátum beültetés miatt duzzadt, vérző, vagy érzékeny az íny a szádban? Netán arra keresel választ, hogy mit kell kezdeni a vérdugóval a kihúzott fog helyén? Hogyan kell foghúzás napján fogat mosni? Mi a megfelelő technika ilyenkorra?
Ezekre a kérdésekre adok választ ebben a cikkben, illetve fogorvosaink ezekről a tudnivalókról szoktak beszélni a foghúzás után.
Mikor próbálkozzunk fogmosással a fogeltávolítás után?
A foghúzás után el vagyunk érzéstelenítve, és nemcsak inni-enni, de fogat mosni sem szabad amíg az érzéstelenítő injekció hat (itt olvashatsz a fájdalommentes érzéstelenítésről), Természetesen ez nem olyan hosszú idő, kb. 2-4 óra Ha nagyon szomjas lennél, akkor, pár kis korty vizet nyugodtan ihatsz. Ha az alsó fogsor lett érzéstelenítve, akkor kicsit tovább tarthat, mert akár a fél nyelvedet sem érzed - még inkább azt mondom, hogy meg kell várni a zsibbadás végét.
Bár ez a cikk a foghúzás utáni fogmosásról szól, de itt elmondom a legfontosabb tudnivalót evés-ivás témakörben
Kíméljük a foghúzás helyét, környékét. Az ellentétes oldalon együnk, tiszta vizet igyunk, kerüljük a tejterméket pár napig.
Ha újabb ilyen vár még ránk, akár foghúzás, akár szájsebészeti műtét, ebből a cikkből már előre felkészülhetünk rá.
NE zubogtass - Kerüld el az általános fogmosási hibákat!
A foghúzás helyén a csontüreget bizony vér tölti ki, és ezt nem szabad kimosni. Ez ez a vér a foghúzás napján pár óra alatt megalvad (ugye tudod, hogy nem szabad olyan fájdalomcsillapítót bevenni, ami lassítja a véralvadást, mint az Aspirin) és ebből az alvadt vérből indulóan lassan szervülni kezd. A benne levő őssejtekből szép lassan friss csontszövet alakul ki. A megfelelő fogmosási technika az, ami ezt a vérdugót nem bántja, és nem is érinti.
Fontos tehát, hogy a sebet, amiben a friss megalvadt vér van, SEMMIKÉPP NE ÖBLÖGESSÜK KI ERŐSZAKKAL!
Sokszor mondják, hogy fertőtlenítsük a szájüreget, és erre úgy tűnik, hogy a szájöblögetés megfelelő - így is van, de nem szabad zubogtatni, főleg nem a foghúzás oldalán, mert akkor az a vérdugó kimosódhat a helyéről.
További nagyon fontos tudnivaló, hogy ez a fertőtlenítés, vagyis a szájvíz használata nem elég ezen a napon sem, nem helyettesíti a fogmosást. A fertőtlenítő öblögetést tehát semmiképpen sem az üreg öblögetésére kell használni, hanem a szájüreg óvatos öblítésére, de még inkább úgy fogalmaznék, hogy ezt a folyadékot óvatosan át kell forgatni a szájüregben.
A fogakat ekkor, a foghúzás napján is meg kell mosni, de a kihúzott fog környékén lévő fogak kivételével. Nagyon óvatosan mozogj a fogkefével a szájban, nehogy megsértsd a kihúzott fog ínyét, vagy a megalvadt vér felületét.
Ha bárhogyan is, durva zubogtatással, vagy fogkefével a friss véralvadékot kilökjük az üregből, akkor a seb begyógyulása rendellenesen fog zajlani és ekkor valószínűleg muszáj lesz felkeresnünk a fogorvost.
Fogmosás technika a foghúzás vagy más szájsebészeti műtét napján
Tudom, hogy foghúzás napján semelyik részünk nem kívánja, hogy bármit is belehelyezzünk a szájunkba. Ennek ellenére, pont a sebgyógyulás miatt fontos, hogy ilyenkor is merjünk fogat mosni.
Ez nemcsak foghúzásra, de más szájsebészeti műtétre, mondjuk implantátum behelyezésre is ugyanúgy érvényes.
Alaposan meg kell mosni a fogakat, ahogy szoktuk, de ezen a napon és a következő nap is a foghúzás környezetében lévő fogakat el kell kerülni. Utána is finoman, nagyon óvatosan tisztítsuk a sérült íny környéki fogakat, úgy, hogy a sebhez ne érjünk hozzá.
Természetesen minden nap egyre ügyesebben mossuk ezen az oldalon a fogakat, de ne mossuk a seb felületét.
Mint említettem, ezek a fogmosási tanácsok ugyanúgy érvényes fogimplantációs műtétet követően, hiszen a gyulladásmentességtől, illetve a szájhigiéniától függ, hogy hogyan szervül, hogyan épül be az implantátum - a sikeres implantáció feltételiről itt olvashatsz többet.
Foghúzás utáni fogmosásnál kiemelten FONTOS:
A reklámozott szájöblítők nem megfelelő eszközök a fogmosás kiváltására!
A fertőtlenítők csupán a lepedék felső rétegének baktériumait pusztítják el, a mélyben élőket nem! A fogmosás mechanikus tisztító hatása tehát lényeges!
A fogmosás során nagyon vigyázni kell a foghúzás utáni sebben a véralvadékra, nehogy sérüljön, vagy kikerüljön.
Speciális eszközök a helyes fogmosás szolgálatában - de ilyenkor vajon használhatók?
A fogselyem, az interdentális fogkefe használhatóak, de a foghúzás napján és az azt követő napon csak az ellentétes oldalon, ne szúrjuk, húzzuk meg a sérülékeny fogínyt.
A szájzuhany nem jó ilyenkor, ahogy már mondtam, a vérdugót képes kimozdítani a helyéről.
Ha szeretnél többet olvasni az igazán hatékony fogápolásról, akkor tedd meg minél hamarabb - és alkalmazd!
Amennyiben szeretnéd szakembertől hallani és látni a pontos és szakszerű fogmosást, kérj egy fogmosási tanácsadást a fogorvosaink egyikétől.
A Te Mosolyod a Mi Hivatásunk
Blog címkék
ELÉRHETŐSÉGEINK
- Budapest, 1137 Szent István krt. 10. 3. em. 8.
- info@budapestdental.hu
- 06 1 315 45 45
- www.budapestdental.hu
NYITVATARTÁSI IDŐ
- Hétfő-péntek: 8.00 - 20.00
- Hétvége: ZÁRVA
ÜNNEPI NYITVATARTÁS
- december 23.: 10:00-16:00
- december 30.: 10:00-16:00
- december 31.: 10:00-16:00
Tájékoztatjuk kedves pácienseinket,
hogy rendelőnk 2019. december 7-én,
és 2019. december 14-én zárva tart.
LEGFONTOSABB INFORMÁCIÓK
MINDENNAPI FOGÁSZAT ÁRAK
- Fogászati állapofelmérés
- Ultrahangos fogkő eltávolítás
- Fogínygyulladás kezelése
- Fogínysorvadás kezelése
- Lyukas fog kezelése
- Precíz gyökérkezelés
- Bölcsességfog eltávolítás
- Szájsebészeti műtétek